turkulerle-akcaabat

Folklor demek, aslında bir yerde gönül tınısı demek… Desen desen, renk renk, iplik iplik, göz göz, söz söz aşk ve estetik demek… Bir yerde notaların ve ezgilerin dansı ve cümbüşü, bir yerde de kelimlerin raksı ve ötüşü demek…

Folklor, bir bakarsınız ki, gelenek ve görenekle, yol yordam olur, sonra bir bakarsınız bizi aşkın ve yüce değerler etrafından kardeşçe buluşturur.

Folklor, bazen kendini halk danslarında, acıların terennümlerinde, önemli günlerin sene-i devriyesinde veya mevsim geçişlerinde, bazen de kına gecelerinde, düğünlerde, cenazelerde, asker uğurlama törenlerinde veya gurbet yolu bekleyenlerin gönüllerinde karşılık bularak ifade eder.

Daha önce yapmış olduğumuz AKÇA-SÖZLÜK çalışmamızda, foklorumuzun yapı taşı olup unutulmaya yüz tutmuş olan kelimelerimizi yazıya dökerek kalıcı hâle getirmeye ve gelecek yüzyılların Akçaabatlılarına böylece mini bir sözlük hâlinde hediye etmeye çalışmıştık. Amacımız, dilimizi nasıl konuştuğumuzu ve estetize ettiğimizi gelecek kuşaklara aktarmak, ve özellikle gündelik hayatımıza ilişkin yerel ses ve deyişlerimizi böylece gelecek yüzyılların Akçaabatlılarına hediye etmekti….

Nitekim, bu istencimizde önemli ölçüde başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

Çünkü sözlüğümüzdeki sözcük sayısı 1000’i çoktan geçti. Modern insanın 150-200 kelime ile konuştuğunu ve hayatını ikame ettiğini düşünecek olursak folklorumuzun ne derece zengin, kuşatıcı, derin ve hamurkâr olduğunu bu rakamlardan da anlayabilirsiniz.

Şimdi ise yepyeni bir çalışma ile karşınızdayız.

Ne mutlu bize ki, kelimelerimiz artık kayıt altında. Bir anlamda elinizin altında yani…

Şimdi sıra, kelimelerimizin ve deyişlerimizin adeta el ele vererek horona durduğu türkülerimize ve manilerimize geldi….

Sizler de 21. Yüzyılı soluklayan Akçaâbatlılar olarak, gelecek yüzyılların güzide Akçaabatlılarına buradan bir türkü, bir mani, bir atma türkü gördermek ister misiniz?

Buyurun o zaman!

Yandaki formdaki menümüzden türkünüzün konusunu seçin ve yazabildiğiniz kadar kıta/dize yazarak, dilimizin ve foklorumuzun destansı güzelliğini böylece zamanın ötesine taşıyarak gönül tınınızı bizlerle paylaşın.

Ayrıca belirtmek isteriz ki; bizlerle paylaşacak olduğunuz Türkünüz, Atma Türkünüz ya da Maniniz, hem web sitemizde hem de yakında yayımlanacak olan AKÇAÂBATNÂME adlı kitabımızda kendi adınızla/imzanızla yayımlanacaktır.

Buyrunuz… Bütün hemşehrilerimizin içten paylaşımlarını bekliyoruz.

Murat EYÜPOĞLU

Not*: Türkü ekleyenin Ad-Soyad yazması zorunlu değildir. Ancak, Ad-Soyadınızı gönderdiğinizde eklediğiniz türküler, kitapta ve sitemizde isminizle yayımlanacaktır. Ad-Soyad yazmadığınızda ise eklediğiniz türkü “Anonim” adı altında yayımlanacaktır.

Not**: Birden fazla türküyü aynı anda göndermek isterseniz akcaabatsanat@gmail.com adresimize de mail atabilirsiniz.

Not***: Türküler belirli bir sayıya ulaştıktan sonra yayımlanmaya başlayacaktır. Yayımlandıktan sonra aşağıdaki butonlar aracılığıyla kategorilere erişebilirsiniz.

TÜRKÜ GÖNDER!

Adınız - (İsteğe Bağlı)

E-postanız (Gerekli)

Türkü - Türü (Gerekli)

Türkü Metni (Gerekli)

TÜRKÜ KATEGORİLERİ

Türkü Kategorilerimiz Aşağıdaki Gibidir!

turkulerle-akcaabat-agit-buton turkulerle-akcaabat-askerlik-butonturkulerle-akcaabat-findik-buton turkulerle-akcaabat-kemence-buton turkulerle-akcaabat-sevdaluk-buton turkulerle-akcaabat-silah-buton turkulerle-akcaabat-tutun-buton

turkulerle-akcaabat-gelin-kaynana-butonturkulerle-akcaabat-kiz-erkek-buton

Back to Top