Osman Baş

1937 yılında Sarıtaş mahallesinde doğan Osman Baş, oyuncu olarak sinema sanatına emek veren ilk Akçaabatlıdır. Öğrencilik yıllarında yaptığı suluboya ve yağlıboya tablolarla sanata olan yatkınlığını ortaya koydu. 1956’da İstanbul’a giderek Beyoğlu’ndaki seriograf ve aplikasyon atölyelerinden birinde çalışmaya başladı. Yeşilçam filmlerine jenerik yazıları yazan ve film setlerine dekor işleri yapan bu atölye aracılığıyla Türk sinemasına ilk adımını attı. Önce küçük rollerle başlayan sinema oyunculuğunu, o dönemin ünlü oyuncularının yanı sıra 1964 yılına kadar sürdürdü. Şoför Aşkı, Çöl Kanunu, Erkek Severse, Kırık Saz, Bahriyeli Ahmet, Ailenin Yüz Karası, Genç Osman, Malkoçoğlu, Fabrikanın Gülü Ayşecik, Umut Sokağı, Küçük Hanımefendi, Kanundan Kaçılmaz, Azrail Benim, İzmir Ateşler İçinde gibi 60’a yakın filmde roller aldı.
1964’te işçi olarak gittiği Almanya’nın Köln ve Berlin kentlerinde de sanat çalışmalarını sürdürdü. Köln kentinde 3 oyun sahneledi. Berlin’de Günaydın ve Tercüman gazetelerinin muhabirliğini yaptı. Aynı yıllarda Yeni Semtin Sakinleri ve Türklerin Kralı Fredi adlı iki televizyon filmi ile Berlin’de Küçük Anadolu adlı bir sinema filminde başrol oynadı.
1980’de Türkiye’ye dönerek baba mesleği olan dondurmacılık işine başladı. Bu arada siyasal etkinliklere de katılarak 1984’te Akçaabat Belediye Meclisi’ne, 1989 ve 1994’te İl Genel Meclis Üyeliği’ne seçildi.

Kaynakça:Haydar Gedikoğlu, Akçaabat Merkez İlköğretim Okulu, Akçaabat, 1998

Osman Baş

Oyuncu
Back to Top