Halil Demirci

Trabzon da (1963 Akçaabat) doğdu.Televizyon dünyasına ilk adımını 1987 yılında atan, Yönetmen Halil DEMİRCİ adını ilk kez TGRT televizyonuna (İFPAŞ Ankara) 1993 yılında çektiği dört bölümde oluşan “KARADENİZ KARADENİZ” belgeseliyle duyurdu.
Halil DEMİRCİ 1994 yılında Trabzon’u iç ve dış dünyaya tanıtan, dört bölümden oluşan, 4 dilde (Türkçe, Arapça, İngilizce, Rusça) seslendirilen ve Yenizelenda’dan, Meksika’ya 35 ülke televizyonunda yayınlanan ve günümüze kadar 75 bin video bant, 400 bin CD ile seyirciye ulaşan Trabzon belgeselini çekti.
Sinema filmi ve reklam filmi senaryosu, tanıtım filmi metni de yazan senarist, yapımcı- yönetmen Halil DEMİRCİ 1995 yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi ve Karadeniz Teknik Üniversitesini dünyaya tanıtan ve iki dilde seslendirilen KTÜ Belgeselinin yapımını gerçekleştirdi.
Halil DEMİRCİ sırasıyla 3 dilde seslendirilen Sürmene Belgeseli. Çin’den Türkiye’ye “Çayın Hikayesi” Belgeseli, tanıtım filmleri, 5 dilde seslendirilen Akçaabat Belgeseli, 3 dilde seslendirilen “Kirazın Anavatanı, Fındığın Başkenti” Giresun tanıtım filmi, Yeşil Altının Öyküsü, Şiran Belgeseli, Gümüşhane Belgeseli, Beşikdüzü Belgeseli, 2 dilde seslendirilen Bir Sevdadır Trabzon tanıtım filmi, 2 dilde seslendirilen “Dağların Avucundaki Şehir” Gümüşhane tanıtım filmi, Tonya Belgeseli, Trabzon Belediye Tarihi Belgeseli, Yeşil Kokulu Şehir Düzköy Belgeseli, Tanıtım filmleri. Çaykur 2004 belgeseli, T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı adına Doğu Karadeniz bölgesinde 6 ili kapsayan (Trabzon, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin) “değişik süreli” ve 6 ayrı filmden oluşan Çöpün Serüveni filmi, Milli Eğitim Bakanlığına Eğitime % 100 destek kampanyası filmi, FİSKOBİRLİK tanıtım filmi, Yaran kültürü, Uzak çağların yakın kenti Çankırı belgeseli, Uzaktaki sevgili Elazığ belgeseli, Tarihe açılan kapı Gümüşhane belgeseli, Saraydan Aksaray’a Aksaray belgeseli, Tarihle yaşayanlar Diyarbakır belgeseli, Şanlıurfa sıra geceleri filmi, Dağları yurt tutanlar “SARIKEÇİLİLER” dramatize belgesel filmi ve benzeri bir çok profesyonel televizyon filmini iç ve dış dünyada seyirciyle buluşturdu.
Dünya kültürüne ve iş dünyasına görsel ve işitsel alanda katkı sağlamak en büyük hedefimdir diyen senarist, yapımcı-yönetmen Halil DEMİRCİ bu çalışmaları; DEMHA İletişim Hizmetleri Ltd. Şti. bünyesinde, devlet kurumları, UNESCO, Valilikler, belediyeler ve özel sektör kuruluşları adına gerçekleştirdi.
Yönetmen DEMİRCİ’nin reklam filmleri de ulusal ve uluslararası alanda dikkat çekti. 2012 yılı itibariyle 47 reklam filmi çeken Yönetmen DEMİRCİ’nin Karcips, Onur Havayolları, ZORLU Grand Hotel ve Gümüşsu Gıda A.Ş’ye çektiği reklam filmleri; Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve Avusturya televizyonlarında yayınlandı. Halil Demirci 2011 yılında T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından desteklenen ve TRT televizyonları tarafından yayınlanan Milli Mücadelenin Milis Komutanı büyük kahraman Yörük Ali Efe ve Arkadaşlarının hayatını ve mücadelelerini anlatan ve iki bölümden oluşan “Yörük Ali Efe ve Arkadaşları” belgeselini, 2012 yılında ise “Saklı Şehir Sürmene Belgeseli”ni çekti. Senarist, Yapımcı, Yönetmen Halil DEMİRC çalışmalarını 2013 yılı itibabari ile Uzakdoğu, Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu’da sürdürüyor. Halil DEMİRCİ Arapça ve İngilizce biliyor.

Kaynakça:Halil Demirci’den alınan biyografi

Halil Demirci

Senarist, Yapımcı, Yönetmen
Back to Top