Metin Öztürk

1965 yılında eskilerin tabiriyle mevsimin kapıdan baktırdığı mart ayında doğmuşum.. KTÜ İktisat Fakültesini bitirdim. Birçok Sivil toplum örgütlerinin Yönetim ve Denetim Kurullarında görev yaptım. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Trabzon Belediyesi Meclis üyeliğine seçilerek 5 yıl Meclis üyeliği görevinde bulundum. Bugünki tarih itibariyle Trabzon’da Bir kamu Şirketinde Genel Müdür olarak görev yapmaktayım.
Dünyayı seyrederken hep bir şeylerin eksik kaldığını, duvarlarımın içine sığdıramadığım hayallerimin olduğunu fark ediyordum. Amatör heyecanla, profesyonel bir kulvarı zorlayarak; her zaman öğrenmeye aç, profesyonelleşmenin sabit bir anlayışla kendini tekrarlamak olmadığını bilincinde, öğrenme aşkıyla çalıştım. Fotoğraflarımla, yaşayan ruhları ve yaşayan hayatları yansıtmayı hedefleyerek bunları kadrajıma ve fotoğrafın diline taşıdım.
2002 yılında FOTOFORUM’un düzenlediği temel fotoğraf eğitimi seminerine katıldım.
İlk kişisel sergimi 2004 yılında Trabzon Belediyesi Mahmut Goloğlu sergi salonunda “Gün ağarırken ordaydım” açtım. Bunu ikinci ve üçüncü sergilerim takip etti. (2005 ve 2006 yıllarında) Kültür ve Turizm Bakanlığının Turizm haftası etkinliğinde gerçekleşti.
Mayıs 2007’de “Yalnızlık yansımaları” isimli sergimi Trabzon’da, “Adım adım Karadeniz” konulu 5. Kişisel sergimi Temmuzda Malatya’da açtım. 6.kişisel sergimi Trabzon Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde açtım.
Fotoğraf ve yollar benim görsel serüvenimin döngüsü. Fotoğraf için geziyorum, Gezmek için fotoğraf çekiyorum benim vazgeçilmezim. bir çok dostlarım oldu buda beni mutlu ediyor.
Doğu Karadeniz Bölgemiz tam bir görsel zenginliğe sahip, Bölgemizin coğrafi yapısı ve doğal güzelliği ister istemez insanın bu konuda ufkunu açıyor, daha öncede belirttiğim gibi Trabzon’da bu işe gönül vermiş birçok sanatçı var. Bu sanatçı grupları ile hafta sonları fotoğraf gezileri düzenliyoruz. Gezilerimiz genelde Doğukaradeniz’in başı dumanlı dağları olduğundan, konu ağırlığımız da bu florada oluyor.
Fotoğraf için elbette zaman zaman değişik ülkelere gitme imkanımız oluyor. Bu konu ile ilgili hemen şunu söylemek istiyorum her bölgenin her ülkenin kendine göre güzellikleri var. Genelde Trabzon dışındaki arkadaşlarımız fotoğraflarıma yaptıkları yorumların başında bölgesel olarak çok şanslı olduğumuzu söylüyorlar, yaşadığımız bölge 4 mevsim bize renk armonisi sunmakta bahar aylarında çiçeklerin görsel şöleni ve yeşilin her tonu, sonbaharda yeşilin yanında sarının ve kırmızının senfonisi, denizin görkemi ve zenginliği, elbette Ansel Adams’tan bir nazire ile gökyüzünün çılgınlığı. Bulutların an be an şekilden şekle girmesi, bulutların aryası, bunlar benim için infiallerin en güzeli. Diğer bölgelerimizde gökyüzünün kadrajda fazla yeri olmuyor sabah kalkıyorsunuz mavi bir gökyüzü akşam güneş batana kadar gök yüzünde değişiklik olmuyor, oysa bölgemiz öyle değil Sabah güneşin doğumu bir başka güzellikte öğlene doğru bir bakmışsınız duman (sis) sarmış dağları birde yüksek rakımlardaysanız kendinizi bulutların üzerinde bulursunuz yeryüzü bir deniz ve dağ tepecikleri birer ada olmuştur. Birkaç defa Almanya seyahatim oldu görsel anlamda binalar ve sanayi gördüm bunun yanında Bosna hersek seyahatim oldu iklim ve coğrafi yapı olarak bizim Karadeniz’e çok benziyordu fotoğraf için güzel mekanlar vardı orda. Suriye gezim oldu Suriye’de fotoğraf için oldukça zengindi insan unsuru ön plana çıkıyor orda, Gürcistan gezim oldu Gürcistan’da Trabzon ve Rize gibi yeşilin her tonlarını bizlere sunmuştu.Son Olarak İranın Tebriz şehri ve Urmiye şehirlerini gezme fotoğraflama imkanım oldu.

Hobi olarak fotoğraf çektiğim için profesyonel gözle amatör olarak çalışıyorum Bugüne kadar yaptığım çalışmaları hiçbir karşılık beklemeden insanlarla paylaşmaya çalıştım. Bunu yaparken tek amacım bölgemizin görsel zenginliklerini tüm dünyaya tanıtmak.

Amatör ruh her zaman iyidir adrenalin ve heyecan bu ruhta mevcuttur..

AMATÖRÜM BENDE…

Kaynakça:Metin Öztürk’ten alınan biyografi

Metin Öztürk

Fotoğraf Sanatçısı
Back to Top