Ahmet Ergül (Davulcu Ahmet Çavuş)

Ahmet Ergül 1-Nisan-1932 yılında Trabzon’un Akçaabat İlçesine bağlı eski ismi Gutoz-Korucu köyü yeni ismi Adacık mahallesinde doğar ve ünlü çalgıcıların yetişdiği köydür.Annesi Ayşe Hanım babası marangoz ve taş ustası eski osmanlı ve rum ahşap yapıları tamircisi ve yapımcısı Hüseyin ustadır.Babasının yapmış olduğu köyde ki evinde doğan Ahmet Ergül on kardeş olup beş kız, beş erkeğin ikinci büyük çocuğu olarak dünyaya gelir.

Çocukluğu bu köyde daha çok hayvancılık,tarım ve marangozluk olan ustaların arasında geçer. işte tam burada ilk müzik hayatına büyüklerinin çobanlık yaptığı ve onların kaval çalmasını taklit ederek ve onlarla kaval çalarak başlar yaşı on’lu yaşlardır. kavallarını kendisi yapmayı da öğrenir ilk kavallarını çam ağaçları tepelerinden yapar ve sonra çeşitli ağaçlardan arakadaşlarına da kaval yapar

Topluluk karşısında İlk müzik deneyimleri onun biraz da küçük olması nedeniyle yakın akrabalarından olan köyün teyzeleri, onu kadın düğünlerine,kınalarına,cumalıklarına kaval çalmaya götürerek başlar,.Ondörtlü yaşlarda çevrede ki büyüklerinin kemençe çalışı onu etkiler müzik aşkı onu kemençe çalma isteğine ve bu isteğini de yakın komşusu olan kemençe ustası Piraa Çolaktan yanında ders alarak tamamlayarak öğrenir .Köydeki evlerinde ki babasının atölyesinde kemeçesini de artık kendi yapmaktadır, bu dönemden iki yıl sonra hemen yakın köy komşularından davul çalmasını da öğrenir artık bu dönemden sonra davulcu Ahmet Çavuş lakabıyla ömrünün sonuna kadar müzik aşkı başlıyor olacaktır.Askere kadar bütün müzikle ilgili eğlencelerde hem kemençe hem davul çalmayı sürdürür ve davul yapmayı öğrenir keçi postundan yaptığı derileri kasnağa bağlayarak ve gererek davullarını yapar .Özellikle bu dönemde pratiğini mısır ırgat gecelerinde köylünün imece toplanmalarında geliştirir sadece kendi köyü kalmaz başka köylerin ırgat gecelerine de gider.artık askerlik zamanı gelir ve askere gider o zamanın koşullarında ilk okuma yazmayı yaklaşık üç yıl süren askerlik hayatında öğrenir ve askerlik dönüşü Akçaabat tekel işletmesine işçi olarak girer.Bu dönemden sonra hem kamu çalışma hayatını sürdürür hem de sanat hayatını davul ve kemençe çalarak çeşitli yarışmalara ,festivallere ,derneklere etkinliklere katılarak sürdürür.Yaşamı boyunca folklora katkısını hiç yorulmadan sürdürür,halkoyunlarının kemençe ve davulun sevilmesini hem Türkiye hem dünya genelinde sağlar onun açtığı bu yolda onlarca kemençe ve davul sevdalısı onun kendi sitili olan başında , ayaklarının arasında ve koşarak çaldığı davulu öğrenmek için sıraya girer . Onun bu müzik aşkını fark eden kızının oğlu, torunu Sinan Güneysu‘ya davul çalmayı öğretir. Onun bu güzel yolunda bayrağı davul çalarak teslim alır.Bu yolda bir çok üniversite öğrencisi konservatuvarların halk oyunları bölümlerine girer .

Sanat Hayatı

 • 1955 den sonra bütün düğün ve dernklerde kemençe ve davul çalar
 • 1972-Turizim Bakanlığı ile Almanya,Belçika ,Fransa,Hollanda Festivali
 • 1972-Fransa Nice festivali
 • 1974-kıbrıs barış festivali
 • 1974-Fransa Dijon akçaabat lisesi dünya birinciliği
 • 1975-japonya festivali
 • 1970-1990 yılları arası Akçaabat lisesi ve Akçaabat folklor derneği seri şekilde tükiye birinciliği
 • Aynı tarihlerde Akçaabat Ortaokulu Türkiye birinciliği
 • Onlarca kere Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali müzisyen
 • Sayısı onlarca olan Akçaabat Hıdırnebi ve başka ilçeler yayla şenlikleri müzisyeni
 • Aynı zamanda çok iyi kendine özgü sitiliyle horon oynar
 • Yörede birçok zurna sanatçısıyla müzüsyenlik yapmıştır ,bunların en önemlisi Ali Agadır. Onunla efsane ikili olmuşlardır.
 • Sayısı binlerce olan düğün ve eğlenceler de müzisyenlik yapar.

Kendi üslubu olan ve başının üstünde koşarak çaldığı davulla hatıralarımızdan hiç silinmeyen Ahmet Çavuş 14-haziran 2003 yılında aramızdan ayrılır.Bizlere onlarca anı bırakır ,ritmi hala kulaklarımızda çalmaktadır. Ruhun şad olsun…

Kaynakça:Şenol ERGÜL,Müzik öğretmeni-Folklorcu

Ahmet Ergül

Davulcu

Back to Top