Zekeriya Saka

Zekeriya Saka, Ziraat Böge Teknisyeni Hacı Saka ve ev hanımı Asiye Saka’nın ilk çocukları olarak, 30 Aralık 1947′de, Akçaabat’ta dünyaya geldi. Saka, Trabzon Merkez Yeni Okulu’nu ,(Şimdiki Yavuz Selim; Öğretmeni, eski bir Köy Enstitülü olan Macide Alayoğlu’ydu.1960), Trabzon Erkek Sanat Enstitüsü orta kısmını (1963);  Erkek İlköğretmen Okulunu (1967) bitirdikten sonra, ilkokul öğretmeni olarak göreve başladı (Trabzon Merkez Ağıllı Köyü, Eylül 1967).

Askerliğini Sivas Okuma-Yazma Okulu’nda Eğitim Şefi Yardımcısı olarak tamamladıktan sonra (1970-1971) Merkez Uğurlu Köyü öğretmenliği (1972-1973), Merkez Kireçhane Köyü İlkokulu öğretmen ve müdürlüğü (1974-977) görevlerinde bulundu. Bu okulda çalıştığı süre içinde 1974 ve 1975 yıllarında iki kez, bir köy okulu öğrencilerinin müsameresini kent merkezinde izletip beğeni kazanmalarına önayak oldu. Bu müsamereler için, okul korosunu bizzat çalıştırıp gitarıyla eşlik etti. Bu iki yıl, Kireçhane İlkokulu öğretmenlerinin tümü takdirname ile ödüllendirildi.. Bu ara, sınav kazanarak, FEE’nin “Gece Öğretimi Türkçe öğretmenliği” bölümüne üç yıl, akşam saat 17.00, gece 24.00 arası devam ederek 1977’de mezun oldu. 1977 Kasımında Öğretmen Lisesi Türkçe öğretmenliğine ve müdür yardımcılığına getirildi. Bu okul 1978′de kapatılınca aynı unvanla Trabzon Kız Meslek Lisesi’nde görevlendirildi. Bu okulda, Bener Cordan ve Baki Akgül gibi iki eski öğretmeniyle çalıştı. Bu arada FEE memuru Aysel Özaybar ile evlendi (05.09.1979 ). Bu evlilikten Ceren ve Bengigül Deren adlarında iki kızları oldu.

Zekeriya Saka, Şubat 1982′de Kemah Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürlüğüne getirildi. Bu görevde 1985 öğretim yılı sonuna dek kaldı. O tarihlerdeki Erzincan İl ve Kemah İlçe Milli Eğitim müdürlerinin özel çabalarıyla, 1985 yılı boyunca süren soruşturma geçirdi. (Saka’nın “Parmak Düşleri” adlı öykü kitabındaki “Karasu Söyledi Son Türküyü” öyküsü bu denetim ve soruşturmaları yansıtmaktadır.) Sonunda “Sağ- Sol Ayırımı Yaptığından” gerekçesiyle Erzincan Merkez Kâzım Karabekir Lisesi’ne alındı. Aynı okulda görevli eşi de Erzincan Merkez Sümerler İlkokulu’na atandı. Mahkeme kararı ile görevine iade edildi; ancak siyasete aşırı bulaşmış yönetici kadrosuyla yeniden çalışmak istemedi. İyice soğuduğu yöneticilik görevine, tekliflere rağmen, bir daha gelmedi.

Saka, Kâzım Karabekir Lisesi’nde 1991 Ağustosu’na dek görev yaptı ve bu tarihte Akçaabat Lisesi’ne, eşi de Akçaabat Halk Eğitim’e atandı. Saka, ülke genelinde tanınan bir haktan yararlanarak, Anadolu Üniversitesi’nin açtığı sınavlara katılarak, İl içinde ilk hakkında sınavları başarıyla bitiren iki kişiden biri olarak 1991′de mezun oldu. (Diğeri, Akçaabat Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürütmekte olan M. Salih Köse idi)

Zekeriya Saka, 1994′te emekli oldu ve dershane öğretmenliğine başladı. Bu görev 2006 öğretim yılı sonuna dek sürdü.

SANAT YAŞAMI:

İlk şiiri ile Çakıl dergisinde 1965 Kasım sayısında yer aldı. O tarihte Öğretmen Okulu ikinci sınıf öğrencisiydi. Daha sonraki sayılarda öykü, deneme ve şiirleriyle bir yandan Çakıl’da yer alırken, bir yandan da İleri gazetesinde yazıyordu. İleri gazetesindeki yazarlığı kesintisiz on yıl, daha sonraları da aralıklarla sürdü. Daha sonra, Çakıl dergisi yazarı olup da FEE’ye gerek öğretmen, gerekse öğrenci olarak geçen kadronun çıkardığı İkinci Dönem KIYI’da yer aldı. İleriki dönemlerde de KIYI’da ürünleri yayımlandı. 1974 şubatında şimdiki Trabzonspor Müzesi’nin giriş katında bir şiir sergisi açtı. Saka, Kemah YİBO yöneticisiyken, Kemah YİBO dergisini çıkardı. Akçaabat Lisesi’nde “Damlalar” dergisinin kadroları arasında yer aldı. Dershane öğretmeniyken “Dönence” dergisinin çıkarılışına öncülük yaptı. Türk Basın Birliği, Gülpınar, Sürmene, Sis, Ana Dil, Tömer, Çalı, Ardıçkuşu, Aykırı Sanat, Güncel Sanat, Trabzon, Trabzon Sanat, Çağdaş Türk Dili, Yaba Öykü,Yaba Edebiyat, Uzak Şiir Seçkisi, Karayel gibi dergilerde ürünleriyle yer aldı. Çeşitli radyo ve televizyon programlarında sanat ve edebiyat ağırlıklı söyleşilere katıldı. Birçok sanatçıyla gerek izleyici önünde, gerekse dergilerde yayımlanan söyleşiler yaptı. Birçok antolojide ürünleri ve kimliği ile yer aldı.
Saka, çeşitli dergilerde yazmayı sürdürüyor.

KİTAPLARI:

Öykü kitapları: Adı Kalsın (Ocak, 1996), Parmak Düşleri (birinci basım Nisan, 2001; ikinci basım Ocak, 2002), Pencere Önü Sinema (Mayıs, 2006)
Şiir kitapları : Dönencemizde Forsadır Ömrümüz (Ağustos, 2001), Ten ve Ateş (Ocak, 2009)

Kaynakça:Zekeriya Saka’dan alınan biyografi

Zekeriya Saka

Şair, Yazar

 

Back to Top