Hikmet Yılmaz

1961 yılında Akçaabat/ Trabzon’da doğdu.

1979 yılında Trabzon Lisesi’nden, 1983 yılında KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazi Üniversitesi’nde Muhasebe-Finansman konusunda mastır yaptı. İngilizce bilir.

1985 yılında Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nda Denetçi Yardımcısı olarak göreve başladı. 1989 yılında Denetçi, 1999 yılında Başdenetçi oldu. Çeşitli KİT’lerde ve Özelleştirme İdaresi, Toplu Konut İdaresi Başkanlıklarının denetiminde toplam 15 yıl çalıştı.

1992 yılında bir Devlet Bakanının Danışmanı olarak Kıbrıs’la ilişkiler ve başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere Türkiye’nin muhtaç ülkelere yaptığı insani yardımlarının koordinasyonu konularında çalıştı.

1996 yılında Yeminli Mali Müşavir olmaya hak kazandı. SPK Bağımsız Denetçi lisansına sahiptir.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığında, Şubat 2000-Mayıs 2002 aralığında Teşkilatlandırma Genel Müdürü, Temmuz 2002-Mayıs 2005 aralığında APK Kurul Başkanı olarak görev yaptı. Halen Bakanlık Müşaviridir. Aynı dönemde; Tarımda Yeniden Yapılandırma ve Destekleme Kurulu’nda yaklaşık 2 yıl süre ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı temsilcisi üye olarak çalıştı. Karadenizbirlik, Tariş Pamuk, Fiskobirlik Denetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının kurucusu, yöneticisi olarak faaliyet gösterdi ve KTÜ Mezunları Vakfı, Devlet Denetim Elemanları Derneği, Karadeniz Yazarlar Birliği, Değerler ve Projeler Derneği yöneticisi ve/veya üyesi oldu ve bazıları ile ilişkisi halen devam etmektedir.

Çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda makale ve yazıları yayınlandı. TRT dahil televizyon ve radyolarda çeşitli programlara konuşmacı olarak katıldı. 1998 de “TÜRKİYE’NİN ATEŞTEN GÖMLEKLERİ” isimli kitabını yayımladı.

Hikmet YILMAZ, evli olup Beyza ve Alper’in babasıdır.

Kaynakça:Hikmet Yılmaz’dan alınan biyografi

Hikmet Yılmaz

Yazar
Back to Top