AKÇA-SÖZLÜK Yayınlandı

akca-sozluk-kapak’nun www.akcaabatsanat.com isimli internet sitesi aracılığıyla başlattığı Akçaabat’a özgü sözcükleri toplama serüveni Akçaabat’ın bir sözlüğü olmasıyla sonuçlandı. Eyüpoğlu’nun verileri, bu verileri bilimsel bir çalışma şeklinde düzenleyen Mehmet Hakan Alşan’ın kalemi ve Ekrem Kutlu’nun desenleri, İstanbul Şirinevler Akçaabatlılar Derneği Başkanı İsmail Şirin’in de temin ettiği maddi katkılarla “Akçasözlük” isimli kitabı kültür hayatımıza kazandırdı.

Bakın, kitabın arka sayfasındaki tanıtım yazısında , kitapla ilgili olarak ne demiş:

 “… …. Orta Mahalle’nin dar sokaklarıyla,

kavuşur yârenlerin yürüdüğü zeytinlik yollar,

ve kanaviçe işler yaşlı çınarların gölgesinde,

kınalı elleriyle gelinlik kızlar,

sonra, kuşluk vaktiyle tanyerinde,

güneşi davul diye çalarlar,

ve bakarsın ki, obalarda horon tutarlar,

gümüş ökçeli bizim uşaklar!..”

Akcaâbad, Akçaâbad, Akçaabat…

Kadîm zamanlardan beri seyyâhların, tâcirlerin, fâtihlerin ve saltık savaşçıların gözdesi… Doğal ve antik bir liman şehri… Pastoral kültürün neşîdesi… Folklorun şahikası… Denizlere sevgili…  Ladin, gürgen ve meşe ormanlarının sinesi… Yaylalara nigehbân… Irmakları ve göze suları ise âb-ı revân…

Trabzon’un incisi…

Akcaâbad, Akçaâbad, Akçaabat…

Bu yöresel zenginlik ve tarihsel derinlik; elbette ki, Akçaâbat’ın epik ve lirik  söz varlığında da kendini göstermektedir.

İşte elinizdeki bu kitap, Akçaâbat’ın söz dağarcığının ve otantik kelimelerinin güzide bir hazinesi olarak sizi çocukluğunuza çağırıyor.

Evet! Akçaâbat, sizi tarihine çağırıyor…”