Turhan Bektaşoğlu – AKÇAABAT ve SANAT

Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz Sayın ’na sitemiz hakkındaki düşünceleri için teşekkür ediyoruz. Müdürümüzün “Akçaabat ve Sanat” üzerine kaleme aldığı yazı:

AKÇAABAT VE SANAT

turhan-bektasogluBir şehir; uzaklardan bakılınca sakin ve sükûnetli, alabildiğince mavi ve yeşile bürünmüş serin manzaralı, insanı ve doğasıyla özünü koruyabilmiş bir güzide… Akçaabat yaşamın sanata resmedilmiş halidir aslında. Bir sonbahar sabahı seyrine daldığınız gümüş renkli deniz, kahvenin hercai tonlarına bürünmüş ağaçlar eşsiz bir tablo görünümündedir. Bir salı sabahı yolunuzun düştüğü “Kadınlar Pazarı” bir tiyatro sahnesi gibidir, hayatın tüm gerçeklerini bir ayna gibi yansıtan. Emek, yürekle yaşama tutunan sabırlı ve sabrını neşesine sarmalamış nükteden kadınlar… İşte sanat bu dersiniz, kadın ve emek konulu. Bir kemençe sesi gelir uzaklardan, duyulur geçmişin muazzam tınıları, dedelerimizin, ninelerimizin aşklarına şahitlik etmiş “Sevdaluk Türküleri” kelimelerin sanatla bütünleştiği aşk hali. Bu şehirde şair olası gelir insanın, yaylanın dumanlı başlarına baktıkça, denizin ufuk çizgisine daldıkça… İşte tüm bunlardan feyiz alan bir sanat anlayışı var bu şehirde ve bu tüm faaliyetlere tüm gerçekliğiyle yansıyor. İnsanı kendiyle baş başa bırakan yine sanatın kendisidir. İşte bu şehir sanatsal faaliyetlere bu yüzden önem veriyor. Asıl amaç özü yani insanı anlamak ve anlatmak.

Akçaabat’ın sanatsal ilerlemelerini takip edebilmek ve sanata katkıda bulunmak hepimizin görevi. akçaabatsanat.com adlı site bu anlamda güzel bir site olmuştur.

Sevgili kardeşim Murat’a tüm sanatseverler adına öncelikle teşekkür ediyorum. Bu site Akçaabat’ın sanatla ilgili önemli arşivlerinden biri olsun istiyorum. Her başlangıç yeni keşifleri beraberinde getirir, güzel adımlarla güzel ilerlemelerin olacağına gönülden inanıyor ve çalışmalarının devamını diliyorum.

Turhan BEKTAŞOĞLU – Kültür ve Sos.İşl.Müdürü