Sanatçılarımızın AkcaabatSanat.Com Hakkındaki Düşünceleri …

halil-demirci-yorumTeşekkürler Murat bey kardeşim. Çalışmalarınız çok güzel. Bu güzel ve aydınlık yolda ışığınız daim olsun. Unutmayanlarda unutulmayacaktır.

Akçaabatın asil ve genç evladı her zaman yanınızda olduğumu belirtiyor selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Halil Demirci, Senarist, Yapımcı, Yönetmen

sebahattinsenturkyorumMURAT EYÜPOĞLU ve AKÇAABAT SANAT
Şu bilgisayar, şu internet yok mu; matbaayı evine getiriyor, sizi anında pazarlıyor, evlere misafir ediyor, kitlelere ulaştırıyor… Daha dün, bırak kitap yazmayı, dergi çıkarmayı, mektup yazmaya malzeme bulamıyorduk, tezahür etmeye yer bulamıyorduk, imkânlar yoktu… Bugün, kişiler cevahirini istediği gibi döküyor, bütün cazibesiyle idraklere arz ve teşhir ediyor… İmkânlar ne kadar da arttı… Ve, işin en garibi, sizden ne kabiliyet arıyor, ne ihtisas, ne yaş, ne mevki… Tam bir müsavat-eşitlik… Şu bilgisayarlar, şu internet, şayet müspet kullanılırsa ne güzel bir buluş… Allah’ın beşeriyete bahşettiği büyük bir lütuf, en büyük lütuflardan biri…
***
Akçaabat Sanat, sitesini görünce,delikanlılık günlerimizi hatırladık tekrar, o günkü duygularım deprendi… Sene 1994’tü, şöyle demiştik Akçaabat Yeni Haber Gazetesinde: “Hedefimiz iki çizgili; birincisi Akçaabat’ın edebi potansiyelini su yüzüne çıkarmak… İkincisi, Akçaabat’ı bir kültür merkezi yapmak…” Galiba hâlâ böyle düşünenler var… Ne güzel!
***
Akçaabat Sanat… Tabir, tabela, döviz, serlevha, klişe, lafız olarak güzel bir icat… Akçaabat Sanat, ismine bakılırsa Akçaabat’taki sanat faaliyetlerini vereceğe benziyor, belki Akçaabat haberlerini sanat ağırlıklı verecek… Göreceğiz…
***
Sanat… Sanat, ruhun deveran, cevelan ve seyelan hızını gösteren ibre, manalara kapı açan şifre ve rumuzlar, hüner ve maharet, maddeyi oya oya işlemek, güzelleştirmek, ruha nazar etmek, gözünü maveraya çevirmek, Arş’a çevrili nazar sahibi olmak, bakışları Arş’a çevirmek, çevirttirmek, maddinin, vakıanın, hâlin üstüne sıçramak, manalara pencere açmak, maveraya dönük prizmadan akseden renkleri seyretmek, seyrettirmek… Sanat böyle bir şey olduğuna göre, umulur ki ismiyle mütenasip olarak sanata ağırlık verilir bu sitede…
***
Murat Eyüpoğlu derc yapıyor, derleme, arşiv, tasnif yapıyor… Aynen Osmanlı vakanüvisleri gibi bir iş, hadiseleri tespit… Bir nevi noterlik… Hadiseleri arşivlemek çok mühim, tarih ilmine büyük malzeme… Umulur ki teknoloji arabasıyla çıkılan bu yolculukta kalbur-kabasını eleme, süzgeç-daha letaifine inerek süzmek, taktir-saflaştırma şartları unutulmadan yol alınır… Rafineri, fabrika, nizam şart… Ve hemen bunun yanında kadro, sınıf ve zemin, şart… Tek başına cihangirlik olmaz…
***
Hazinelerim yurduma hibe olsun, hezeyanlarım değil, anlayışıyla hareket ederek, yapılan işe, o her ne işi ise, ruh vermek, mana giydirmek gerek… Her işe, üslup ve mizaç kazandırmak gerek… İşleri doğru yapmak değil, doğu işleri hem doğru ve hem de mükemmel yapmak gerek…
***
Küçük şeyleri, büyültmek, büyük şeyler haline getirmek, her zaman güzel olmayabilir, bazen çirkin bile olur… Tohum büyüyüp çınar olmalı, kanserli bir hücreyi dev haline getirseniz ne yazar… İlim bir nokta idi, onu cahiller çoğalttı, vecizesi düstur alınmalı… Faydasız ilimden Allah’a sığınan, bir Resul’ün yolunda olmak kolay değil… Liyakat şart, lâyık olunmalı… Umulur ki bilhassa, 23-mü’minun: 3- Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler, ayetinin sırına vakıf olunulur… Madene hücum edilir inşallah bu sitede cürufa değil… Şuur ve aksiyon konuşur inşallah…
***
Bugünkü, her güzelliğe rağmen, bu vıcık zeminde Murat Eyüpoğlu’ndan da dahiyane şeyler beklemiyoruz elbette, fakat teşebbüs ettiği iş dahiyane… Üstatların işine el atıyor, muazzam bir kadronun yapacağı işe tevessül ediyor… Bu cihetten cidden tebrik ediyorum… Azmini ömür boyu devam ettirmesi duasıyla… İşi ve encamı mübarek olsun…
Biz, bu noktada, onun bu gayretine mukabil, üzerimize düşeni yapacak, marifet iltifata tabidir, iltifatsız meta zayidir esbab-ı mucibesince, sitesini takip edeceğiz…
Biz, manidar teşebbüslerde, muvakkat huruçları manasız addedenlerdeniz, o sebeple sitenin uzun ömürlü olmasını dileriz…
***
“Bana sorarsan kütüphanene dön, yani kitap ol… Aydınlan ve aydınlat…”
Selâm ve muhabbetlerimle…

Sebahattin Şentürk, Şair – Yazar

mustafayaziciyorumGönüldaş Murat bey kardeşim! Siten hayırlı olsun.Akçaabatta yeni bir çığır açacağa benziyor..Fakat,kökler dal budak saçınca ekranlar gülistana dönüşür.Bu külfetli bir bahçıvanlık ister.Dörtbaşı mamur bir sitede kültür,sanat,edebiyat,şiir,makale,vecizeler,ata sözleri,Âyet -i Kerîme ve Hadis-i Şerifler,bulmacalar,nükteler,Lâtifeler,fıkralar,haberler,tanıtımlar,fotoğraflar gibi günlük hayata ait herşey olmalıdır.Fakat kalıcı olanlar yayınlanmalıdır.Sonraı iştirak edenler de isitifade etmiş olurlar.Bilhassa yeni yetişen nesillerin önünü çizip suyun istenilen münbit araziyi yeşillendirmesi sağlanmalıdır.Leyleğin ömrünün laklaklan geçmesi misâli İnternet sayfası olmaz.Akçaabatan dünyanın öbür ucundakine güzel veciz mesajlar sunulmalıdır.İş oraya doğru gidiyor görüşündeyim.. İnsan odur ki…Fışkırır ondan fikir..Olmayınca bu haslet;diğeri madde ve kir…İleride yine yazışmak üzere selâmlar,sevgiler başarılar…

Mustafa Yazıcı, Araştırmacı – Yazar

kerim-topsakal-yorumÖncelikle herkese selamlar saygılar.Bana burada yer vermiş olduğunuzdan dolayı teşekkür ediyorum.
Bunu hak ettim mi bilmiyorum ama  bana böyle bir gurur yaşattığınız için sağolun. Trabzonlu ve bir Akçaabatlı olmaktan hep gurur duydum ve memleketimi her zaman her yerde en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım. Bundan sonra da hep edeceğiz inşallah.

Buradaki büyüklerime de saygılar sevgiler diliyorum.

Kerim Topsakal, Oyuncu – Model – Milli Sporcu

harun-yavruoglu-yorumSanat, duygu ve tasarının ya da güzelliğin anlatımında kullanılan yöntemlerin tümü ya da belli bir uygarlığın anlayış ve beğeni ölçülerine uygun olarak yaratılmış bir anlatımdır.
Şöz konusu bu sanatlardan her hangi birini icara ederken, ahlak, sosyal seviyesi ve kültürel birikimiyle özgünlük seviyesine erişen kimselere de sanatçı denilebilmektedir.
Yaşadıkları çağa ışık tutan, hayranlık hissi uyandıran, “ben de yapmak isterdim” arzusu tetikleyen hatta kitleleri peşinden sürükleyen kimselerdir sanatçılar. Tabi sanat tarihine göz atıldığında popüler olmuş nice sanatçılar da vardır ki, ilgi alakadan uzak hatta sefil bir hayat yaşadıktan nice yıllar sonra ortaya çıkmışlardır.
Sanatçı sanatın kendisine sağladığı ayrıcalıkla, doğru bildiklerini cesurca söylemekten imtina etmeyen, halka çığlık veren işaret fişekleridirler.
Bu itibarla sanatçıları sahtekârlardan, çıkarcı ve çetecilerden çok ve cesur oldukça o toplumlar daime ileriye gideceklerdir.
Bu itibarla sanata ve sanatçıya değer verir görülen bu sitenizin anlattmaya çalıştığım gerekçeler doğrultusunda mühim görevler üstlenmiştir.
Düşünen tasarlayan ve emeği geçen her sanat ve sanatçı dostuna teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.

Harun Yavruoğlu, Karikatürist – Yazar

ismail-topal-yorumAkçaabat’ın kültür ve sanat hayatına katkı sağlayan isimler sanal ortamda ölümsüzleştirildi.
Akçaabatlı gençlerden Murat Eyüpoğlu’nun editörlüğünü yaptığı internet sitesi, hem ilçemiz açısından büyük bir boşluğu doldurmaya hem de gençlerin eskiye rağbet etmedikleri yönündeki yanlış algıyı yıkmaya aday.
Görsel tasarım olarak oldukça titiz olarak hazırlanamış ve bir kaç isim eksiğiyle mükemmel bir biyografik çalışma olan site, artık Akçaabatlı herkesin malı oldu. Katkı sağlamak yine tüm Akçaabatlılar’a düşüyor.

İsmail Topal, Gazeteci – Yazar

Mehmet Hakan AlşanÇok güzel, hoş, davetkâr, dinlendirici, dinamik, canlı ve renkli bir site olsun… Trabzonun en güzide ve büyük ilçesi olan akçaabatımıza da bu yakışırdı zaten.. emeği geçenlere bahusus genç arkadaşımız ve akçaabatımızın medar-ı iftiharı olan murat eyüpoğlu kardeşime emeklerinden ötürü şükran borçluyuz… ne mutlu bize bizden çok daha genç ve üretken olan bu sevgili akççaabatlı kardeşlerimiz, akçaatımızın adını ve yâdını bir bayrak hizmeti gibi çok daha ilerilere taşıyacaklar…

Ellerine sağlık murat bey kardeşim… sevgi ve saygıyla seni kucaklıyorum dostum…. selamlar….

Mehmet Hakan Alşan, Eğitimci – Yazar
Miktat EyüpoğluNefsi için yaşayan insanların yanında çevresini aydınlatmak, bulunduğu toplumu madde ve mana planında imar ve inşa etmek için yaşayan insanlar da vardır.

“…Hepsinden eyice bir gönüle girmektir…” diyen Yunus’un özdeyişi de ,
“Avazeyi şu âleme Davut gibi sal,
Baki kalan şu kubbede bir hoş seda imiş.” diyen Baki’nin vecize gibi beyanı da bu anlama uygundur.

Tarihi yapan insanları günümüze aktaran tarihi yazanlar olmasaydı geçmişimizden haberdar olamazdık.
Bu anlayışla, bilinen 4000 yıllık tarihi olan Akçaabat’ımızın yakın geçmişinde ve günümüzde yaşayan kalem ve kelam erbabını, kültür elçilerini bu günün ve geleceğin nesline topluca tanıtmak için zaman harcayarak, beynini yorarak, göz nuru dökerek farklı bir çalışmaya imza atan (oğlum) Murat Eyüpoğlu’nu tebrik ediyorum.
İbni Sina’nın “İlim ve marifet takdir edilmediği yerden göç eder.” sözünden hareketle umarız ki Akçaabat’ımızın geçmişindeki ve günümüzdeki şair, yazar ve sanatkârların hayatına bir ışık huzmesi tutup onları toplumun bu gününe ve geleceğine emanet ederken görecekleri takdir nedeniyle bir vefa borcunu yerine getirmiş ve bunu gören genç yeteneklerin önü açılmış olur.
Havasından, suyundan, toprağından beslendiğimiz Akçaabat’ımızda nefsimizi değil, neslimizi sahil-i selamete çıkarmayı hedefleyen bütün kültür- sanat eserlerini, kalem ve kelam erbabının gönüllere hitap eden mesajlarını ortaya çıkarmaya vesile olacağını umduğum bu çalışmayı yaptığı için genç yavrumuz Murat Eyüpoğlu’na tekrar teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Miktat EYÜPOĞLU, Öğretmen – Şair – Yazar
Aydın ÖzkurtMurat yıllar öncesinden yıllar sonrasına geçerek bir köprü kurduğun bu güzel yolda çok iyi işler başaracağına inanıyorum.Başarılar diliyorum.

Aydın Özkurt, Fotoğraf Sanatçısı
H. Emin GülerBu güzel çalışmanızı tebrik ediyorum. Akçaabat’ın görünmeyen yönünü insanlarla buluşturdunuz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

H. Emin Güler, Fotoğraf Sanatçısı
Back to Top