Cemal Azmi Tellioğlu

Cemal Azmi Tellioğlu, 1907 yılında Akçaabat’ın Ortamahalle’sinde doğdu. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden açılan Merkez İlkokulu’nda okurken öğretmeni olan Eyüp Sabri Lermioğlu’nun önerileri doğrultusunda şiirler yazmaya başladı. Daha sonraki yıllarda onun aracılığıyla Trabzon’da yayınlanan Yeniyol gazetesinin sahibi Bekir Süküti Kulaksızoğlu’nu tanıdı. İlk şiirini 1928 yılında onun gazetesine yayınladı. Ölüm günü olan 1 Ocak 1991’e değin yerel gazete ve kimi dergilerde şiirler, fıkralar, anılar, öyküler, romanlar yazdı.Kimi yazılarında H. Sami Akarsı ve Cem Dede takma adlarını kullandı.

1944’te yayına giren Akçaabat gazetesinin yazı işlerini yönetti. Bu gazetede ve 1949’da çıkarılan Yeni Pulathane gazetesinde yazılar, şiirler yazdı.

Yazıları daha çok Trabzon’da çıkan Yeniyol, İkbal, İstikbal, Hizmet, Sonhaber, Karadeniz, Kuzey Haber gazeteleri ile İnan ve Boztepe dergilerinde yayınlandı. Romanları özellikle Hizmet ve Sonbahaber  gazetelerinde tefrika edildi. Bunların başlıcaları Çini Kız, Seven Unutulur mu?, Gönlümün Kadını, Unutulan Arkadaş, Mollanın Kızı, Hemşire Ayşe, Son Arzum adlarını taşır.

1949 yılında Akçaabat’ta yaşanan bir olayı konu alan Bir Yobazın İçyüzü adlı ilk ve tek kitabı, ülke çapında yankılar uyandırdı.

Yüzü aşkın şiirini Gurbet Yolcuları adı altında topladı. Tek tek gazete ve dergilerde yayınlanan bu şiirler, henüz kitap olarak basılamadı.

Gençliğinde kültür ve sanat kurumlarının yönetiminde önemli görevler üstlendi. Uzun yıllar bu kulüpte futbol oynadı. Av partilerine katıldı. Her dalda hareketli bir yaşam sürdürdü.

Oldukça uzun süren yaşamı boyunca duyduklarını, düşündüklerini, yaşadıklarını yazıya dökmekten geri kalmadı. Yaşamının son yıllarında yazdığı yazılar Akçaabat Haber ve Akçaabat Postası adlı yerel gazetelerde yayınlandı.

Cemal Azmi Tellioğlu 01 01 1991 tarihinde 84 yaşında öldü.

Kaynakça:Haydar Gedikoğlu, Akçaabat Merkez İlköğretim Okulu, Akçaabat, 1998

Cemal Azmi Tellioğlu

Şair, Yazar

 

Back to Top