Halil Demirci’den “Gazi Şehir Bayburt” Belgeseli

Bayburt Belediyesi tarafından yaptırılan “” adlı belgeselin galası yapıldı.
Bayburt’un tarihini, kültürünü, ananelerini, turizm mekânlarını, doğasını ve birçok değerlerini dünyaya tanıtmak amacıyla Bayburt Belediyesi tarafından TV Yönetmeni Halil Demirci’ye yaptırılan “Gazi Şehir Bayburt” adlı görücüye çıktı.

halil-demirci-belgesel-1

  Daha önce Türk edebiyat tarihinde önemli bir yere sahip olan ve ismi şehrimizle özdeşleşen Bayburtlu Şair Zihni’nin hayatını konu alan belgesel filmini hazırlayıp gösterime sunan TV yönetmeni Halil Demirci’nin 1,5 yılda hazırladığı ve Bayburt’un tüm yönleriyle anlatıldığı belgesel filminin ön gösterimi yapıldı.
Beyzade Balo Salonu’nda gerçekleşen galaya Vali Vekili Abdulhamit Karaca, Milletvekili Bünyamin Özbek, Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, Emniyet Müdürü Celal Aydoğan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak, belgesel yönetmeni Halil Demirci, araştırmacı yazar İlhan Yardımcı ve davetliler katıldı.

Bayburt Tarihinde Böyle Bir Belgesel Yapılmadı

Galada bir konuşma yapan “Gazi Şehir Bayburt” belgeselinin danışmanlarından araştırmacı yazar İlhan Yardımcı, “Bayburt, bir değerler manzumesidir. Bayburt, derya üstünde bir deryadır. Onun için Bayburt Dâr-ül Celâl’dir. Bayburt Dârül Necat’tır. Bayburt ikinci Plevne’dir. Bayburt ikinci Hayber’dir. Bayburt değerleri öterler ötesinden bugüne, bugünden yarına akan durmadan akan duru bir nehirdir. Bayburt’un kültür tarihinden bir milat olan belgesel izleyeceğiz. Bu belgesel kolay çekilmedi. Şuanda aramızda bulunan yönetmen Halil Demirci kardeşimiz 2 yıl boyunca uğraşarak bu belgeseli hazırladı. Değerli belediye başkanımızın gayretleriyle, yardımlarıyla bir belgesel hazırlandı. Şunu çekinmeden söyleyebilirim ki; Bayburt tarihinde böyle bir belgesel yapılmadı” dedi.

Bayburt, Gerçekten Bir Hazinedir

Araştırmacı yazar İlhan Yardımcı’nın ardından kürsüye gelen belgesel yönetmeni Halil Demirci ise duygularını şu şekilde dile getirdi:
“Bu güzel eserden dolayı bugün sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Yaklaşık iki yıldan beri Bayburt’tayız, Bayburtlu olduk. Bu güzel Bayburt’umuzu bütün yönleriyle tanıtmaya gayret sarf ettik. Bayburt göründüğü gibi öyle küçük bir şehir değil, Bayburt gerçekten derya bir şehir. Ama gönül isterdi ki Bayburt böyle bir çalışmayı daha önce yapsın ve Türk kamuoyundan, Dünya kamuoyundan istediği payı alsın. Bu çalışmanın mimarı değerli belediye başkanımız ve sayın milletvekilimizdir. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu çalışma sırasında uykusuz günler oldu, sıkıntılı günler oldu, büyük zahmetler yaşandı. Düşündük ki Bayburt’u anlatırken Bayburt’a gönül vermiş, Bayburt’a değer katmış insanları unutmayalım. Çünkü Bayburt, gerçekten bir hazinedir. Birazdan izleyeceğiniz belgeselde bunu göreceksiniz.

Artık Bundan Sonra Bayburt, Dünkü Bayburt Olmayacak

“Biz bu çalışmaya başlamadan önce 35 dakikalık bir belgesel olarak yapmayı düşünmüştük. Dünya standartlarında belgeseller 26 ila 28 dakikadır. Biz buna biraz ilave edelim dedik ve 35 dakika olarak karar vermiştik. Ancak birazdan izleyeceğiniz belgeseli 3 bölüm halinde ancak 95 dakikada bağlayabildik. Bu belgeseli izledikten sonra daha farklı düşüncelere kapılacaksınız, kapıdan girerken farklı girdiniz yine kapıdan çıkarken çok farklı düşüncelerle ayrılacaksınız. Bu çalışmada özellikle gecesini gündüzüne katarak büyük emeği olan sayın belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Sonuç olarak çok güzel bir eser ortaya çıktı. Artık bundan sonra Bayburt, tarihiyle, kültürüyle, folkloruyla, yer altı şehriyle, dünkü Bayburt olmayacak.”

halil-demirci-belgesel-2

Dedik ki Artık Bayburt’un da Bir Belgeseli Olsun

Bayburt’un bir ilke daha imza attığını ve tarihi bir gün yaşadığını dile getiren Belediye Başkanı Hacı Ali Polat gala yaptığı konuşmada, “Bayburt, içerde olduğundan çok Bayburt dışında daha çok yaşanıyor. Bunu hep beraber biliyoruz. Bayburtluların yüzde 90’ı dışarda yüzde 10’u ise Bayburt sınırları içerisinde yaşıyor. İl dışında yaşayan hemşehrilerimiz STK’lar kurarak ciddi manada kendi örfünü, ananesini, kültürünü yaşamaya ve yaşatmaya gayret ediyorlar. Şuana kadar hemşehrilerimiz bizden Bayburt’u anlatan belgesel filmler istediler ama baktık ki arşivimizde geniş çaplı hazırlanmış bir belgesel yok. Bu konuyu görevimizin ilk iki yılında ciddi manada hissettik. Sonra yönetmenimiz Halil Bey’le tanışarak bu belgeseli hazırlamaya karar verdik. Dedik ki artık Bayburt’un da bir belgeseli olsun. Bayburt’un tarihini, kültürünü, coğrafyasını, eğitimini, dününü, bugününü ve yarınını, Çoruh’unu, kalesini, Şehit Osman’ını ortaya koyan bir belgesel hazırlayalım. Biliriz ki söz uçar yazı kalır. Artık bugünün yazıları arasına bu belgeselleri de yerleştirebiliriz” dedi.

Bayburt Kültür ve Sanatta Türkiye Sekizincisi

2012 yılının sonunda yapılan bir araştırmada, Bayburt’un kültür ve sanatta Türkiye’de 8’inci sırada yer aldığını belirten Belediye Başkanı Polat, bunun çok gurur verici bir tablo olduğunu ve bu sonucun sağlanmasında en büyük katkının Bayburt Belediyesi olduğunu ifade ederek, “Her yıl yaz aylarında yaptığımız Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri çerçevesindeki konserler, gündüz yapılan programlar, 21 Şubat Kurtuluş çerçevesindeki konserler, salon toplantıları, her kadınlar gününde kadınlara yönelik, her anneler gününde annelere yönelik, öğretmenler gününde öğretmenlere yönelik, din görevlileri haftasında din görevlilerine yönelik, 23 Nisan’da özellikle çocuklarımızın kendi kültürel değerlerimizi anlamaları adında, kendi tiyatro ekibimiz tarafından sahneye koyduğumuz Dede Korkut, Keloğlan, Nasrettin Hoca gibi oyunların sahnelenmesi bu sonucu sağladı. Bunlara bir de “Gazi Şehir Bayburt” belgeselini eklemek istedik” diye konuştu.

Belgesel İçin Havadan Bile Çekimler Yapıldı

Artık bundan sonra Bayburt’la alakalı vatandaşlara görüntülü verilebilecek bir belgeselin olduğunu ve bundan da son derece mutluluk duyduğunu kaydeden Belediye Başkanı Polat konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
Bu belgeselin hazırlanmasında en büyük emek gerçekten yönetmenimiz Halil Demirci’ye aittir. O en az Bayburt’u ve Bayburt kültürünü bizim kadar öğrendi. Ben bu konuda gerçekten kendisini ve ekibini kutluyorum. Yine bu konuda ilmi ve araştırmalarıyla destek olan İlhan Yardımcı hocamıza teşekkür ediyorum ve hocamızı aramızda ağırlamaktan son derece mutluluk duyuyorum. Yoğun bir çalışmanın ürünü olan belgeselimiz için yaz demediler, kış demediler, ova demediler, dere demediler, tepe demediler gezdiler. Hatta havaya da çıktılar paraşütle Bayburt’u tepeden çektiler. Kop Dağı’nın tepesinden çekimler yaptılar. Bayburt’un tarihini, doğal güzelliklerini ortaya koydular. Bayburt’un tarihi geçmişini ortaya koyarken özellikle Kop Savunması, Ermeni mezalimine biraz fazlaca yer verdiler. Ama şunu ifade edeyim; düşmanımızı büyütmek artık bizim işimiz değil. Bizim öyle bir düşmanımız da kalmadı, eridi gitti. Ama şunu bilmek zorundayız; Anadolu coğrafyasında yaşayan insanların mutlaka kuvvetli olmalarını hatırlatmak adına bu çok önemli. Bu coğrafyada yaşayan devletlerin mutlaka kendi ayakları üzerinde, istikrar içerisinde, güven içerisinde ekonomilerini büyütmüş haliyle, kendi savunma sanayilerini kurmuş haliyle mutlaka hayatını devam ettirmeleri gerekiyor. Bu belgeselde bazen tarih var, bazen doğa var, bazen hüzün bazen neşe var. Ben tekrar başta yönetmenimiz olmak üzere emeği geçen herkese, sponsor olarak katkı sunan bütün arkadaşlara, teşekkür ediyorum. Tanıtım programımıza da katıldığınız için sizlere de canı gönülden teşekkür ediyorum.”

Bayburt Gerçekten Gazi Şehirdir

Galaya katılan Milletvekili Bünyamin Özbek ise yaptığı konuşmada, çok farklı bir mutluluk yaşadığını belirterek, “Bayburt’un bir özgül ağırlığı vardır deriz. Ama böyle bir şehrin tanıtım filminin hazırlanmasında ben heyecanlandım. Ankara’dan belediye başkanımızla görüştük. Bu konuda gerçekten büyük emeği olan belediye başkanımıza çok çok teşekkür ediyorum. Olayın bu boyuta geleceğini aslında hiç düşünmemiştim. Buradaki bu ortamı gördükten sonra mutluluğumu sizlerle paylaşmak isterim. Bayburt gerçekten Gazi bir şehirdir. Bu vatan için çokta şehit verdik. İkinci Plevne olarak tabir edilen Kop Savunması bizim geçmişimizi ve geleceğimizi tarif etmektedir. Ben bu duygu ve düşüncelerle bu belgeseli hazırlayan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Katkı sunan sponsor firmaları kutluyorum. Bu belgeselin hazırlanmasında gecesini gündüzüne katan belediye başkanımız ve ekibine de çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Bu Belgeselin Yapılması, Bayburt’un da Bir Aşamaya Geldiğini Gösterir
Son konuşmayı gerçekleştiren Bayburt Vali Vekili Abdulhamit Karaca, Vali Mükerrem Ünlüer’in bu galaya katılmayı çok istediğini ve il dışında olduğu için katılamadığını dile getirerek, “Sayın Valimiz bu programa katılmayı çok isterdi ama kendisi il dışında olduğu için sizlere çok selamları var. Ülkelerin kalkınmalarında çeşitli göstergeler vardır. Bunlar ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal olmak üzere çok çeşitli göstergeler vardır. Kültürel göstergelerden bir tanesi de kendi bulundukları bölgelerin belgesel ya da çeşitli tanıtımlarını bir şekilde hayata geçirmektir. Bu tanıtımları gerçekleştirmede dergiler, gazeteler, radyo ve televizyonlar, sinema filmleri ve belgeseller gelir. Ülkemizin kalkınma trendine paralel olarak bu sinema filmleri ve belgeseller çoğalmıştır. Bayburt görünürde belki küçük olabilir ama yurt genelinde ve yurt dışında kendine göre ağırlığı ve kültürel özellikleri vardır. Bu belgeselin yapılması, Bayburt’un da bir aşamaya geldiğini gösterir. İnsanlar il önce zorunlu ihtiyaçlarını karşılarlar. Temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra diğer sosyal ihtiyaçlarını karşılarlar. Bizler şükürler olsun ki bugün belli bir mesafeye geldiğimizi bu belgeselle gösterdik. Bu vesileyle bu belgeselin hazırlanmasında başta emeği geçen arkadaşlarımıza, belediye başkanımıza, milletvekilimize ve sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından belgeselin yönetmeni Halil Demirci ve belgeselin hazırlanmasında danışmanlık yapan araştırmacı yazar İlhan Yardımcı’ya Vali Vekili Abdulhamit Karaca ve Milletvekili Bünyamin Özbek tarafından Bayburt taşından üretilmiş Bayburt’un tarihi mekânlarının maketleri hediye edildi. Daha sonra 95 dakika ve 3 bölümden oluşan “Gazi Şehir Bayburt” adlı belgeselin gala gösterimi yapıldı.