Candaş’tan Çifte Sergi

İlimizin ve ülkemizin yetiştirdiği önemli ressamlardan ve fotoğraf sanatçılarından biri olan biri Prof. Dr. ’ın kişisel ile fotoğraf sergisi birer gün arayla açıldı. Candaş’ın resimleri Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi Erol Tuna Sergi Salonu’nda, fotoğraf sergisi ise Akçaabat Belediyesi Emin Serdar Sergi Salonu’nda açıldı.

Resim sergisi

Beşikdüzü doğumlu olan Candaş’ın Erol Tuna Sergi Salonunda gerçekleştirilen resim sergisinin açılışına Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ve eşi Rukiye Öz, Akçaabat Kaymakamı Abdul Rauf Ulusoy, Trabzon belediye Başkan Yardımcısı Osman Gökhan Bali ile öğretmen, öğrenci ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Konuşmasında Trabzon’un kültür-sanat şehri olduğuna vurgu yapan Vali Öz, “Trabzon, kültür-sanat kenti olmanın ötesinde sanatın bütün dallarında önemli sanatçılar yetiştirmiş ve bu alanda önemli birikimleri olan bir şehrimizdir. Fiziki mekân olarak bazı sıkıntılarımız olabilir. Küçük ve orta ölçekte mekânlarımız var ancak büyük ölçekli kültür sanat merkezine ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki süreçte bunu birlikte değerlendireceğiz.  Geçmişte valilik konağı olarak kullanılan binayı sanatçılarımızın hizmetine sunduk. Bu önemli bir sembolik değerdir Ama yeterli değil, başka yapmamız gereken çalışmalar var. Şehrimizin potansiyelini dar mekânlarda da olsa değerlendirip paylaşmamız gerekiyor” dedi.

Güzel Sanatlar Lisesi’nin önemine de değinen Vali, “Bu liselerimizde geleceğin sanatçıları yetiştirilmektedir. Bu liselerin fiziki imkânlarıyla geleceğe hazırlanması ve tecrübeli sanatçılarla buluşup geleceğe emin adımlarla yürümeleri güzel bir uygulamadır” diye konuştu.

50 yıllık birikimini tuvaline yansıtan resim sanatçısı Prof. Dr. Ali Candaş ise, “Sanatçıların en büyük sıkıntısı yalnızlığımızdır. Ancak bunun ötesinde bugün Türkiye’nin en çok sanatçı üreten ili Trabzon’un maalesef bir tane çağdaş sanatlar müzesi yoktur. Aynı şekilde tarihi zenginlik açısından önemli bir konumda olan ilimizin bir arkeolojik müzesi yoktur. Sanatla uğraşan insanların mekânlarının mekânları dar değil geniş olmalıdır. Onların rahat çalışabileceği ortamlara kavuşturulacağını ümit ediyorum. Türk sanat ve sanatçılarının destek görmesi halinde bugünkü pozisyonumuzdan daha ileriye gideceğimizin işaretidir” dedi.

ali-candas-resim-sergisi

Fotoğraf Sergisi

Ali Candaş’ın fotoğraflarından oluşan serginin açılış törenine ise Akçaabat kaymakamı Abdul Rauf Ulusoy ve Belediye Başkanı Şefik Türkmen ile Belediye Meclisi Üyesi Muhammet Altınel, Akçaabat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Turhan Bektaşoğlu başta olmak üzere çok sayıda eğitimci katıldı.