Akçaabat’lı Ressam, Karikatürist Hemşerilerimize Duyuru!

Sevgili Hemşehrilerimiz,

İstanbul Akçaabatlılar Derneği olarak geçen yıl Bey’in “TRABZON TARİHİ” kitabını derneğimizin ilk kültür yayını olarak yayımlamıştık.

Bu yıl ise yakında yayımlanacak olan ikinci kültür eserimiz, 2 ciltlik “AKÇAÂBATNÂME: Tarih, Kültür, Folklor, İnsan” adlı eserimizi kurtuluş günü çalışmalarına yetiştirmeye gayret etmekteyiz.

2 ciltlik bu eserimiz, öncelikle derneğimizin mütevazi bütçesiyle ve özellikle de çok değerli hemşehrimiz SERTAÇ GÜVEN’in maddi destekleriyle vücûda gelmektedir.

İlanımızın konusuna gelince: Eserimizin editöryal çalışmalarını sürdürürken yerli yabancı onlarca kaynak, hatırât eserleri, seyyah notları ve yüzlerce akademik çalışma etüt edilmiştir. Üzülerek şu tespit edilmiştir ki, kendi coğrafyamıza ait gravür, karakalem çalışmaları hemen hemen yok gibidir ve elde olan 100-200 öncesine ait çalışmalar da maalesef batılı seyyahlara aittir.

Artık zamanının geldiğine inanıyoruz!
GRAVÜRLERLE AKÇAABAT ve KARADENİZ konulu çalışmalara artık ivedilikle ağırlık vermek gerekmektedir. Gravür yapamayanlar sanatçılarımız ise, hiç değilse ortaya nitelikli bir karakalem çalışması koymak durumundadır.
Artık Akçaâbatlı sanatçılar olarak, kaliteli bir pilot kalem ile veya rapito kalem ile bir AKÇAABAT portresi çizmemizin ve bunu da tarihe bir not olarak düşmemizin gerekliliğine inanmaktayız.

Evet! Bu konuda Dernek olarak desteğinize ihtiyacımız var.

Çizilen ve bize ulaştırılan eserler istisnasız www.akcaabatsanat.com’da, ayrıca derneğimizin websitesi www.akcaabatlılardernegi.com ‘da dijital ortamda, eser sahiplerinin adıyla yayımlanacaktır.

Ayrıca gönderilen eserler arasından 2 adet kapak çalışması da seçilecektir ve yine bu kapaklar eser sahibinin adıyla kitabımızın kapağı oalcaktır. Bununla birlikte, 1000 sayfayı geçeceğini planladığımız 2 ciltlik eserimizde konularına göre yine seçilecek olan diğer eserler de gene eser sahiplerinin adıyla kitabımızın içersinde yayımlanacaktır.

Sevgili Akçaabatlı sanatçı Hemşehrilerim…

Sizi; 100-200 sonrasını hayal etmeye davet ediyorum.
Denilebilir ki, bizim kuşağımız, otantik ve rafine Akçaabat kültürü ile temas eden ve özellikle o folkloru birebir yaşan son nesildir. Dolaysıyla, ses, renk ve görsel zenginliğimiz ve de anılarımız çok-çok daha fazla. Böylesine özel bir nesil olarak, şimdi bize çok özel bir görev düşüyor.

100-200 yıl sonra yaşayacak olan Akçaabatlı evlatlarımıza otantik Akçaâbatımızın gravürlerini, karakalem çalışmalarını bırakmak ve onları görsel sanat koridoruna sokarak, onlara kendi Akçaâbımızı yaşatmak, bilaistisna hepimizin boynunun borcudur.

Aşağıda size örnek olması açısından; ilk eserimizde kapak kullandığımız çok sevgili dostumuz Ressam Ekrem Kutlu hocamımızın bir çalışmasını sunuyoruz. Bu çalışmaya öykünerek aynı dokuda sizlerden AKÇAÂBAT konulu eserler bekiyoruz.

Yine size yardımcı olması ve fikir vermesi bakımından şu konular üzerinde çalışabileceğinizi de bu vesileyle teklif etmek isteriz:

Örneğin; Yayla, Göç, Sargana Destanı, Hıdırellez, Deniz, Deniz Bayramı, Dernek, Muhacirlik, Balık, Avcılık, Bıldırcın Avcılığı, Tütün Yetiştiricliği, Zeytin Yetiştiricliği, Hayvancılık, Salı Pazarı, Orta Merasimi, Horon, Kadın Horonu, Bıçak Horonu, Değirmencilik, Tarım, Bellemeler, Fındık Toplama, Galandar Gecesi, Basıklık, Davara, Cazi, Ayakbağı, Goncoloz, Hobur, Cumalık, Gerilik, Kız İsteme, Davul, Kemençe, Düğün, Silah, Sivisivi Oyunu, Saçayak,Mevsimler, Limonatacı Aşık Dayı, Tuzakçı Ali, Bahçeli Kahve, Kara Mehmet Aga, Mendirek, İskele, Hızır, Hızırnebi, Argoli Meydanı, Ziyaret Kayası, Arangoliz, Oba Manzaraları, Tütün Taylama, Helva Çekme, Peynirli, Tophane, Hamam Çimeni, Sel…..

Konuları bu şekilde kendiniz de çoğaltabilirsiniz…

gravurlerle-akcaabat-haber

Evet! Kitabımızın tarihe tanıklık etmesi için en az 100’e yakın gravür veya karakalem çalışması sizlerden bekliyoruz…

Özetle; bu konuda tüm Akçaabatlı sanatkâr hemşehrilerimizi göreve davet ediyoruz…

Haydi Akçaabat… İlçemize, tarihimize, folklorumuza, kültürümüze sahip çıkalım.

Eserlerinizi;

ekremkutlu@mynet.com adresinden RESSAM Ekrem Kutlu hocamızla irtibata geçerek kendisine teslim edebilirsiniz.

Not: Eserlerin son teslim tarihi 10 Ocak 2014’dür.

Kamuoyuna saygılarımızla duygulur.

İstanbul Akçaâbatlılar Derneği a.
Mehmet Hakan ALŞAN