2. Ulusal Akçaabat Resim Çalıştayı

23.Uluslararası Akçaabat müzik ve halk oyunları festivali kapsamında Akçaabat Belediyesi tarafından “2. Ulusal Akçaabat Resim Çalıştayı” 26 sanatçının katılımıyla 25 Haziran’da Akçaabat Güzel Sanatlar Fakültesi’nde düzenlenecek.

Z4C_2-inci-Akcaabat-Resim-Calistayi_1

25 Haziran’da düzenlenecek çalıştaya; Eskişehir, Ankara, İstanbul, Tekirdağ, Mersin, Bursa, İzmir’den Modern Türk Resim Sanatının çok önemli 26 sanatçısı katılacak.

32C_2-inci-Akcaabat-Resim-Calistayi_Ayhan-Cetin

Çalıştay ressam Hakan ESMER’in öncülüğünde Ekrem KUTLU’nun başkanlığında Akçaabat Güzel Sanatlar Fakültesi’nde gerçekleşecek.

F21_2-inci-Akcaabat-Resim-Calistayi_Engin-Korkmaz

Farklı şehirlerde yaşayan sanatçılar Trabzon’u tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini gezdikten sonra kendi tarzlarına göre yorumlayacaklar.

 662_2-inci-Akcaabat-Resim-Calistayi_Fatih-Karakas_1

Yapılan çalışmalar 4 Temmuz 2013 Perşembe günü saat 17.00’ da Akçaabat Güzel Sanatlar Fakültesi fuayesinde sergilenecektir.

279_2-inci-Akcaabat-Resim-Calistayi_Fatih-Karakas_2

Sanatçıların resimleri Akçaabat Belediyesi koleksiyonuna kalacak. Ressamların ileri bir tarihte yapacak oldukları resimler ise Galeri Soyut-Ankara’da izlenimyorum/Karadeniz 2 adlı sergide Ankara’daki sanatseverlerle buluşacak. Galeri Soyut’un sahibi Mehmet SUBAŞI da çalıştaya onur konuğu olarak katılacaktır.

211_2-inci-Akcaabat-Resim-Calistayi_Hakan-Esmer_1

Çalıştaya katılan sanatçılarımızdan Hakan ESMER, Serdar LEBLEBİCİ, Nurhilal HARSA (Türkiye Delegasyonu Başkanı), Ümit YİĞİT Societe Nationale Des Beaux Arts (S.N.B.A) isimli, Fransız Devleti desteği altında, 1890 yılında kurulan, 1909 tarihinden itibaren her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Plastik Sanatlar ‘SALON’ sergileri düzenleyen kurumun daveti üzerine, ülkemizi temsilen, ‘Türkiye Delegasyonu’ olarak, Louvre Müzesi – Carrouseldu Louvre- ‘Salle le Notre’ salonunda gerçekleştirilen sergilere 2004 yılından itibaren delegasyon olarak düzenli katılmaktadırlar.

 

Söz konusu katılımlarda, 2006 yılında ressam Serdar Leblebici (MEDAILLE DE BRONZE EN CATOGORIE PEINTURE 2006) ‘Bronz Madalya’, 2007 yılında Türkiye Delegasyonu ‘Delegasyon Özel Ödülü’, 2008 yılında heykeltıraş Akın Yıldırım, (PRİX SPECIAL DU JURY 2008) ‘Jüri Özel Ödülü’, ressam Nurhilal Harsa, (PRIX D’HONNEUR DU SALON 2008) ‘Salon Onur Ödülü’, ressam Hakan Esmer (PRIX SPECİAL DU JURY 2009) ‘Jüri Özel Ödülü’, ressam Semih Kaplan (PRIX SPECİAL DU JURY 2009) ‘Jüri Özel Ödülü’, heykeltıraş Selçuk Yılmaz (MEDAILLE DE ARGENT EN CATOGORIE SCULPTURE 2009) ‘Gümüş Madalya’, 2011 yılında Türkiye Delegasyonunda yer alan her sanatçı tek tek gümüş madalya ile (SALON 2011 MEDILLE DE ARGENT) ödüllendirilmiş olması ülkemiz adına gurur kaynağı olmasının yanı sıra, Türk Sanatı’na gösterilen ilginin büyüklüğü ve söz konusu sergilerin, Çağdaş Türk Sanatı’nın tanıtımı konusunda ne denli büyük katkı payı sağladığının kanıtıdır.

A9A_2-inci-Akcaabat-Resim-Calistayi_Metin-Kalkizoglu

Bir ülkeyi en iyi şekilde sanatının temsil ettiğine olan inancımızla, delegasyon olarak Türkiye’nin aydınlık ve uygar yüzünü dünyaya tanıtmaya çalışmaktadırlar.

B36_2-inci-Akcaabat-Resim-Calistayi_Ridvan-Ozgur

Uluslararası sanat platformunda sürekliliklerini koruyarak, vazgeçmeden çabalarına devam ediyor, ‘Salondayız’ sergilerin biz sanatseverlerle paylaşmışlardır. (Kaynak: Nurhilal HARSA’nın basın bülteni) 

ZA5_2-inci-Akcaabat-Resim-Calistayi_Selda-Eren

Fransa’nın Paris şehrinde Şubat 20132 te SNBA “Societe National DesBeaux-Arts” sergi açan Türkiye Delegasyonu sanatçılarından, Hakan Esmer, Nurhilal Harsa, Serdar Leblebici, Ümit Yiğit inde yer aldığı “Figüre Dokunuş – SALONDAYIZ” adlı sergi 17 Mayıs-5 Haziran 2013 tarihinde, Ankara GALERİSOYUT’ta sanatseverlerle buluşmuşlardır. hakan_esmer_2

Bu çok değerli sanatçılar 2. Ulusal Akçaabat resim çalıştayında sizleri yanlarında görmekten onur duyayacaklar.

 

Tüm Trabzonlu sanatseverler serginin açılışına davetlidir.